Wełna jest jednym z najbardziej cenionych materiałów pochodzenia naturalnego, jaki się stosuje do wyrobu ubrań. Jej właściwości od setek lat są znane, bo już wtedy ludzkość się nauczyła z sierści zwierząt robić cieniutkie nitki, a nich różnego rodzaju tkaniny.

W szczególności męska moda

wełna z owcy

Autor: Damien Pollet
Źródło: http://www.flickr.com

ją wykorzystuje, chociaż również panie chętnie noszą różnego rodzaju wełniane części garderoby. Jednak to tak naprawdę marynarki, garnitury i eleganckie spodnie są najczęściej szyte z wysokogatunkowej wełny, poza tym stosowana jest do wytwarzania cieplejszej odzieży takiej jak płaszcze, czapki, szaliki i grubsze swetry. Wełna (szczegółyna ten temat> pozostałe informacje na stronie http://www.lamalama.pl) jest materiałem cechującym się licznymi pożądanymi właściwościami. Po pierwsze doskonale chroni przed chłodem, stąd też jej popularność w zimowych kolekcjach. Ale również świetnie odprowadza wilgoć, co z kolei będzie sprawiać, że i latem wełniana odzież świetnie będzie się sprawdzać. Niektóre z rodzajów wełny są niezwykle komfortowe nawet przy największych upałach, sporo przewyższając tak chwalony przez wielu len.
Wełna parzona (zobacz: ) będzie również bardzo wygodnym materiałem do noszenia. Włókna jej są sprężyste, co powoduje, że ubrania tak bardzo się nie mną, jak w przypadku bawełny, i nie wymagają przy tym aż tak częstego prasowania.

Następną zaletą będzie to, że wełna niwełna (zobacz włókniny igłowane od producenta)łania zapachów, a nawet ma zdolność do samooczyczczenia. Przez to odzież wełniana nie wymaga aż tak częstego czyszczenia czy też prania, które jednak w pewien sposób niszczą tkaniny. Ostatnią z bardzo dużych zalet wełnianych materiałów jest możliwość pochłaniania wilgoci. Dzięki temu nawet bardziej zmoczone ubrania z wełny długo utrzymują komfort cieplny, czego powiedzieć nie można o innych popularnych tkaninach. Wełna występuje w wielu rozmaitych odmianach i rodzajach, które się różnią nie tylko pochodzeniem z konkretnego zwierzęcia, ale też technologią zrobienia. Dużą popularność zaczynają również zyskiwać niestandardowe gatunki wełny, między innymi zalicza się do nich wełna gotowana, więcej informacji znajdziecie tutaj: Firma Lama.
admin
admin@artefakt.pl