Coraz chętniej młodzi Polacy decydują się, przejąć inicjatywę i zagwarantować sobie samozatrudnienie – jedni z przymusu, kolejni ze względu na dążenia do samodzielnego kreowania własnej przedsiębiorczej przyszłości.

auto

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com
Budowanie własnych jednoosobowych firm od kilku lat jest nadal najatrakcyjniejszą alternatywą wobec pracy na umowę. Trzeba jednak pamiętać co najmniej o dwóch zabiegach, które ułatwią uzyskiwanie zysków ze swojego biznesu.

Najważniejsza jest rodzaj podatków. Firma (R2księga sprawdzone rozwiązanie dla Twojej firmy) jednoosobowa powinna mieć taką formę, która będzie umożliwiała odpisywania wydatków z tytułu prowadzenia działalności, co będzie skutkowało uszczupleniem opłat, jakie przedsiębiorca będzie musiał uiścić do US-u. Jednym ze sposobów na polepszenie swojej kondycji finansowej jest wykorzystanie auta prywatnego w działalności gospodarczej. Nieomal każda działalność wymaga w dzisiejszych czasach stałego dostępu do szybkiego i nieskrępowanego środka komunikacji, więc umotywowanie wrzucenia w nakład pieniężny rachunków za paliwo jest proste. Aby mieć możliwość użyć tej opcji trzeba prowadzić wykaz przebiegu pojazdu. Koszty eksploatacji aut osobowych są ograniczane tak zwaną kilometrówką, co oznacza, że mogą zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie do wysokości kwoty wynikającej z wymnożenia ilości kilometrów faktycznego kilomentrażu pojazdu oraz ceny za jeden kilometr przebiegu. Kilometrówka jest przydatna, bo na jej podstawie da się rozliczać wydatki związane z używaniem samochodu.

jazda samochodowa

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com
Drugą istotną rzeczą jest systematyczne fakturowanie wszystkich zakupów, żeby mieć możliwość wliczania ich w koszty z tytułu prowadzenia działalności. Działalność jednoosobowa () daje tę możliwość, ale należy pamiętać, żebym przy każdym zakupie w celach firmowych poinformować kasjera, że potrzebujemy fakturę VAT. Wydrukowanie faktury (sprawdź ofertę na program do faktur vat) musi być możliwe, ponieważ nakazują to przepisy, ale niesprecyzowane są jeszcze przepisy dotyczące wydawania faktury na podstawie paragonu. W razie, gdy z rozpędu zapomnieliśmy o fakturze, mamy możliwość dostać ją na podstawie paragonu, który dostajemy przy każdych zakupach. W przepisach można jednak znaleźć dwa terminy wystawiania dokumentów sprzedaży: 7-dniowy wynikający z ustawy o podatku VAT oraz 3-miesięczny, o którym można przeczytać w ustawie podatkowej.
admin
admin@artefakt.pl