Jeżeli lubisz górską krainę to zapewne jesteś tam w każdej wolnej chwili. A kiedy nadciągają wakacje planujesz trasę i lokalizacje gdzie jedziesz w ten śliczny region. Jednakże powinnyśmy się starannie wyszykować, tym bardziej jak wybieramy wysokie szczyty czy też kilkudniową wędrówkę.

zakopane

Autor: Pawel Pacholec
Źródło: http://www.flickr.com

Ważną rzeczą, którą musimy wziąć ze sobą jest busola. Tym bardziej jak uwielbiamy odsłaniać dziewicze tereny oraz schodzić ze szlaków krajoznawczych.

Jeżeli chcesz, żeby tego typu artykuły pozostały Ci w głowie na długo, sprawdź witrynę, do której link jest tu. Znajdziesz w tamtym miejscu bardzo podobne informacje.

Jest możliwość dzięki niej wyznaczyć trasę i podążać w tym kierunku i funkcjonuje podobnie jak kompas, to znaczy również posiada igłę pokazującą kierunki świata z tą różnicą od kompasu, iż busola ma przyrządy celownicze, jakie pomogą nam w drobiazgowym określeniu kierunku trasy. Przydaje się także turystom, żeglarzom, a także leśnikom czy też myśliwym.

Dlatego busola to urządzenie do nawigacji, aby wyznaczyć strony bieguna magnetycznego, ma igłę magnetyczną oraz skalą zaopatrzone w aparaty służące do drobiazgowego celowania, innymi słowy zdefiniowanie azymutu, co jest potrzebne przy orientacji w terenie oraz wskazania kierunku trasy. Może to być m.in. ruchomy pierścień z muszką oraz szczerbinką czy też lusterko, które pomaga w celowaniu i kontrolowaniu wskazań igły magnetycznej. Również ważną rzeczą są buty do wspinaczki. Jeżeli wybieramy się na dziewicze, nieznane górzyste obszary warto zabrać stosowne obuwie. Ważną częścią ubioru na wycieczce górskiej są buty, tym bardziej jak planujemy wspinaczkę. Należy pamiętać, iż inne obuwie są na szlakach górskich zaś inne do wspinaczki. Tu więcej na temat: busola.

Autor: KEEN

Buty do wspinaczki są obuwiem, w których nie czujemy się wygodnie, dlatego że muszą być dostrojone oraz ciasne, stopa w nich jest ułożona w charakterystyczny sposób, a paluchy podkurczone. Jednak ma to istotne znaczenie, bo dzięki temu można łatwiej poruszać się po niedużych stopniach w pionie czy też w przewieszeniu. Podeszwa jest wykonana z gumy o rewelacyjnych właściwościach tarciowych, co upraszcza stawanie na drobnych stopniach, gdzie wykorzystujemy wytrzymałość tarcia. Nowe informacje dla zaciekawionych tematem: .

admin
admin@artefakt.pl