Skarpetki, a właściwie towary skarpetopodone, czyli mające chronić stopy przed chłodem i otarciami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią stroju, a co ciekawsze wyznacznikiem klasy (w sensie umiejętności stylowego ubierania się) właściciela owej części garderoby. W przeszłości były robione z nici lub wełny, ogólno dostępne stały się na przełomie XIX i XX wieku, gdy to ich produkcja stała sie masowa.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w takiej formie jaką znamy dziś, używane były onuce. Był to kwadratowy kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) zawijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały wśród żołnierzy (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), służyły nie tylko jako część garderoby chroniącą stopę przed urazami, sprawdzały sie też wspaniale jako opatrunki (były niezastąpione w czasie wojny), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w w wiekach średnich skarpety były wyznacznikiem bogactwa (niewiele osób było stać na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją prozaiczną funkcją, są informacją o stylu konkretnej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwyczajne skarpety bawełniane, skarpety stopki , skarpety z palcami, a także skarpety specjalizowane (np.

Jeżeli zainteresował Cię omawiany temat, to przejdź do treści i zgłąb podobne dane odnośnie tego zagadnienia. Wciągną Cię bez reszty.

narciarskie), bywają też podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla osób dorosłych można było nabyć w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dla dzieci pojawiały sie motywy zabawek czy postacie z filmów animowanych), obecnie wypuszczając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najnowsze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, zdjęcia zwierząt – głównie psów i kotów), ważna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się wciąż skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, w szczególności do garnituru i butów, trzeba być bardzo ostrożnym, tak ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć dużą modową wpadkę nie dobierając ich poprawnie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki lub podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta najchętniej decydują się na różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym mocno rzucają sie w oczy i są ciepłe. W dobie Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych stylizacji, to jak wygląda się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu niezwykle istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, przeciętna skarpetka może mieć główne znaczenie. Stylizując skarpety wytwórca ma na uwadze takie zjawiska.

Trudno określić w którą stronę skieruje tę część ubioru obecna i przyszła moda, jedno jest wiadome, skarpetki w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas. Najprawdopodobniej wkrótce minie okres udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znowu na żeńskie łydki powrócą białe podkolanówki. W dobie globalnej sieci nawet zwykła skarpetka nie umknie uwadze spostrzegawczego stylowego blogera. Projektanci igrają ich formą, sprzedawcy pilnie śledzą trendy i ruchy w społeczności światowej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.

admin
admin@artefakt.pl