Skarpetki, a właściwie towary skarpetopodone, czyli mające chronić stopy przed chłodem i otarciami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią stroju, a co ciekawsze wyznacznikiem klasy (w sensie umiejętności stylowego ubierania się) właściciela owej części garderoby. W przeszłości były robione z nici lub wełny, ogólno dostępne stały się na przełomie XIX i XX wieku, gdy to ich produkcja stała sie masowa.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w takiej formie jaką znamy dziś, używane były onuce. Był to kwadratowy kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) zawijany wokół stopy.

Ten temat Cię interesuje? Więc odsyłam tu, ponieważ odnajdziesz tu ciekawe dane na omawiane zagadnienie, które godne są zainteresowania.

Onuce najdłużej przetrwały wśród żołnierzy (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), służyły nie tylko jako część garderoby chroniącą stopę przed urazami, sprawdzały sie też wspaniale jako opatrunki (były niezastąpione w czasie wojny), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w w wiekach średnich skarpety były wyznacznikiem bogactwa (niewiele osób było stać na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją prozaiczną funkcją, są informacją o stylu konkretnej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwyczajne skarpety bawełniane, skarpety stopki , skarpety z palcami, a także skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają też podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla osób dorosłych można było nabyć w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dla dzieci pojawiały sie motywy zabawek czy postacie z filmów animowanych), obecnie wypuszczając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najnowsze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, zdjęcia zwierząt – głównie psów i kotów), ważna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się wciąż skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, w szczególności do garnituru i butów, trzeba być bardzo ostrożnym, tak ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć dużą modową wpadkę nie dobierając ich poprawnie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki lub podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta najchętniej decydują się na różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym mocno rzucają sie w oczy i są ciepłe. W dobie Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych stylizacji, to jak wygląda się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu niezwykle istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, przeciętna skarpetka może mieć główne znaczenie. Stylizując skarpety wytwórca ma na uwadze takie zjawiska.

Trudno określić w którą stronę skieruje tę część ubioru obecna i przyszła moda, jedno jest wiadome, skarpetki w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas. Najprawdopodobniej wkrótce minie okres udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znowu na żeńskie łydki powrócą białe podkolanówki. W dobie globalnej sieci nawet zwykła skarpetka nie umknie uwadze spostrzegawczego stylowego blogera. Projektanci igrają ich formą, sprzedawcy pilnie śledzą trendy i ruchy w społeczności światowej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.

admin
admin@artefakt.pl