Kupno kolczyków to zazwyczaj sprawa nagłego budźca. Wielokrotnie wchodzi się do sklepu, ogląda się także różne fotografie czy też wystawy i decyzja o kupnie kolczyków powstaje poniekąd samoistnie.

lumpeksy

Autor: Liebre.De.Marzo
Źródło: http://www.flickr.com
płaszcze

Autor: NIFE
Źródło: NIFE

Jednak również w tego typu przypadku warto zachować nieco rozsądku oraz na spokojnie przyjrzeć się takiemu możliwemu zakupowi. W sprzedaży jest podział różnorodnych precjozów na sztuczne i szlachetne. Biżuteria szlachetna, jak bez trudu można się domyślać, tworzona jest z takich surowców jak przykładowo srebro, złoto czy kamienie szlachetne. Biżuteria – srebrne kolie argentum sztuczna natomiast wykonywana jest z materiałów, które nie są szlachetne, czyli dla przykładu drewna czy też plastiku. Podział taki nieco się zaciera jeśli mówimy o biżuterii artystycznej. W tamtym przypadku bowiem projektant, czyli twórca, musi w przypadku jednej pary kolczyków wykorzystać zarówno materiał szlachetny, jak i nieszlachetny. Srebrne kolczyki, nie w każdym przypadku posiadają kolor srebrzysty.
Jest tak z tego powodu, gdyż srebro mogłoby być tak oksydowane, jak i jasne. Dzięki oksywie (specjalistycznemu roztworowi), który wchodzi w reakcję z tego typu surowcem jak srebro, może on modyfikować swoją barwę. Tego typu kolczyki można by potem wypolerować i wtedy otrzymać interesujący efekt kolorystyczny: odcień czarny, przyciemnione srebro, odcień śliwkowy, brązowy czy też niebieski. Kolczyk wykonany z czystego srebra mógłby być zbyt miękki i nietrwały, więc wykorzystuje się w takiej sytuacji domieszki różnych metali: cyny, niklu lub miedzi. Ilość srebra w gotowym produkcie określa się tzw. próbą.

Cechy probiercze posiadają za zadanie wyróżnić towary wykonane ze srebra, a mające wagę bardziej znaczącą niż pięć gram. GUM podaje, że w naszym kraju są cztery rodzaje prób: 800, 830, 875 oraz 925.
admin
admin@artefakt.pl