Podróż autostopem jest w dzisiejszych czasach postrzegana jako oznaka lekkiego wariactwa. Wielu postrzega dzisiejszych autostopowiczów jak ludzi, którzy balansują na krawędzi zdrowego rozsądku lub popełniają błędy młodości.

Nie zawsze tak było. W czasach PRL-u istniała wszakże książeczka autostopowicza, co legalizowało oraz pobudzało do zwiedzania Polski tą drogą. Jakiś czas temu sytuacja zaczęła się zmieniać. Autostopowicze nie są już witani przez kierowców szerokim uśmiechem, a raczej zdziwioną miną.
Ciągle jednak istnieją podróżni, którzy jazdę autostopem cenią sobie dużo bardziej niż pociągiem czy samolotem. I tacy, którzy „podróż za jeden uśmiech” uważają za wyłączną sposobność na zjeżdżenie Polski i Europy. Brak wystarczających funduszy na zakup biletu autobusowego jest przecież jednym z głównych powodów do stanięcia przy trasie i czekania w ufności, że życzliwy kierowca zatrzyma auto.
zniszczony w zniszczarce papier

Autor: Sh4rp_i
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba przyznać jednak, że jazda autostopem zrobiła się trudna. Ludzie na świecie stali się chyba bardziej nieufni i zamknięci. Nie wydaje się, że jest to kwestia kilku ostatnich lat, bo dziesięć lat temu sytuacja była całkiem podobna. Zdarza się, że autostopowicze stoją większą część dnia z nadzieją na podwózkę i długo nie ruszają się nawet o metr. Gdy jednak życzliwy człowiek zatrzyma obok nich samochód, przeważnie sympatyczna rozmowa wynagradza trudy wyczekiwania godzinami w słońcu i słocie.
Oczywiście podróż w taki sposób wiąże się również z zagrożeniami.

Poszukujesz ekstra informacji, by pogłębić swą wiedzę na ten temat? Zapraszamy do kolejnego tekstu. Wyszukasz go na portalu pod linkiem.

Nie można przewidzieć, czy człowiek po drugiej stronie drzwi (jest to kwestia i kierowcy, i autostopowicza) z pewnościąna pewno ma dobre plany i powinno się czuć wtedy bezpiecznie.

Przy jeżdżeniu okazją trzeba uważać. Bardziej niż w przy korzystaniu z konwencjonalnych środków transportu. Garstka zapalonych wciąż autostopowiczów ma tego świadomość. I ten fakt nie może stanie ich powstrzymać przed autostopowymi podróżami.
admin
admin@artefakt.pl