Skarpety to fragment naszej garderoby, jakiego zazwyczaj należycie nie doceniamy. W zasadzie nie zauważamy niekiedy ich istnienia, do momentu, kiedy nam się zgubią lub – wyrażając się odrobinę ironicznie – nie skończą nam się uprane pary. Jednakże trzeba docenić funkcję, którą spełniają w naszej garderobie skarpety.

Buty męskie

Autor: Steve Hodgson
Źródło: http://www.flickr.com

Podając przykład skarpety męskie (www) stanowią niezbędny element ubioru każdego mężczyzny. Oczywiście nosi się je codziennie, nie sposób wyobrazić sobie kogoś, kto by ich nie posiadał. Ponieważ, jak wspomniano już wcześniej, są one noszone codziennie, warto zadbać o to, żeby wykonane były z odpowiednich, ekologicznych surowców. Przykładem takich naturalnych skarpet są skarpety z bambusa. Po pierwsze są one nieszkodliwe dla środowiska. Poza tym charakteryzuje je wyjątkowo miękkość, a dodatkowo trwałość wykonania. Powszechnie określa się je wykonanymi z bambusa, w rzeczywistości jednakże wytwarzane są one dokładnie z włókna bambusowego.

Włókno bambusowe wykazuje naturalne cechy bakteriobójcze, przepuszcza powietrze oraz eliminuje powstawanie nieprzyjemnych woni.

Do wytwarzania omawianych skarpet wykorzystuje się pędy bambusa. Na ogół pochodzą one z upraw ekologicznych. Zainteresowanie może wywoływać fakt, dlaczego jest to tak ważne. Dzieje się tak gdyż mogą one stanowić alternatywę dla bawełny. Nie każdy o tym wie, ale bawełna to jeden z materiałów, który poddaje się dowolnym modyfikacjom. Co prawda popularnie bawełniane ubrania uważa się za bardzo prozdrowotne, jednakże osoby, które dbają o środowisko powinny solidniej rozważyć zakup.

skarpetki

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com

Bez wątpienia odpowiedni materiał, z którego wytworzone zostały skarpetki jest niezwykle istotny, jednakże liczyć się powinien również ich kształt. W tym przypadku wiele zależy od osobistych preferencji. Niektóre osoby wolą skarpety stopki (kliknij), inne w podobnych okolicznościach wybiorą raczej te dłuższe. Kształt skarpet (więcej na ) na ogół uzależnionych jest od ich funkcji.

Przykładowo, jeżeli założymy cienkie skarpety do ciężkiego obuwia, typu martensy czy trapery, prawdopodobnie przede wszystkim obetrzemy stopy, co może być stosunkowo bolesne, a co więcej zniszczymy skarpety. Tak samo zakładanie grubych skarpet do delikatnych butów będzie niekomfortowe, a przy tym może fatalnie wyglądać. Reasumując – nawet wybierając skarpety należy zachować rozsądek.
admin
admin@artefakt.pl