Rynek odzieżowy zużywa ogromne ilości materiałów i tkanin, z jakich szyje się różnego rodzaju ubrania. W praktyce to projektant danej odzieży decydował będzie o tym, jakie wzory i odmiany wybierze, aby końcowy produkt spełniał oczekiwania klientów. A projektanci mają najróżniejszych możliwości faktycznie dużo, gdy z samych rodzajów tkanin jest kilkaset rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występuje w wielu tysiącach kolorów i odmian. Wybór konkretnej tkaniny będzie zależał od tego, co się będzie z niej chciało uszyć. Zupełnie co innego będzie potrzebne, jeżeli do wykonania będzie koszula czy garnitur, a co innego jeżeli będzie trzeba zrobić ciepłą kurtkę na zimę czy przytulny kocyk. Przy tym ostatnim wykorzystuje się różnego rodzaju dzianiny futerkowe, które jak można wywnioskować po ich nazwie, będą przypominać swoją fakturą i wyglądem i fakturą normalne futro. Tego typu dzianiny sprzedawane są w bardzo dużej odmian i rodzajów, dzięki czemu projektanci dostają bardzo szerokie możliwości.

wełna gotowana

Autor: Creative Technology
Źródło: Creative Technology
dzianiny futerkowe

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W przypadku klasycznych ubrań jest jeszcze więcej możliwości, a do wyboru są zarówno tkaniny sztuczne jak i naturalne. Jeśli chodzi o naturalne, to przeważnie używane są bawełna oraz wełna (czytaj więcej o dzianinach futerkowych). Bawełna wytwarzana jest z rośliny mającej taką samą nazwę i jest ona najpopularniejszych materiałem wykorzystywanym w przemyśle tekstylnym. Stanowi ona bazę wielu najróżniejszych tkanin, ale jest także wykorzystywana jako dodatek do wełny czy lnu (najlepsza oferta dzianin futerkowych). Z kolei wełnę wytwarza się z obciętej sierści różnych zwierząt, między innymi owiec, wielbłądów, kóz czy także królików. Ma ona wiele zalet, na przykład doskonałe właściwości izolacyjne i sporą higroskopijność, lecz jej wytwarzanie jest stosunkowo drugie. Sprawia to, że wełna gotowana i pozostałe jej rodzaje kosztują dość sporo, ale akurat jeśli chodzi o wełnę cena idzie za jakością ( wełna gotowana od lamalama.plwełna gotowana od

Z wełny między innymi się produkuje tkaniny, z jakich szyje się eleganckie płaszcze i garnitury. Bardzo często jest także mieszana z innymi rodzajami włókien, na przykład bawełną, jedwabiem albo lnem.
admin
admin@artefakt.pl