Nasze miasta naprawdę zmieniły się nie do poznania. Jeszcze nie tak dawno, w początkach dziewięćdziesiątych prezentowały się jak czarno-białe zdjęcia, szarzyzna bowiem była wszędzie. Lata zaniedbań i braku pomysłu na zagospodarowanie przestrzenne, spowodowało, iż po dziś dzień dostrzegalne są te negatywy.

Widok z dołu na biurowiec

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakowoż, współcześni architekci również dość często zawodzą nas swoimi pomysłami. Jest nudno i bez pomysłu. Niemniej, jest trochę lepiej, z pewnością ładniej i schludniej.

W każdym państwie są pewne wady, które albo wychodzą od razu (jak w przypadku brzydoty architektonicznej), albo później (gdy trochę gdzieś pomieszkamy i dostrzeżemy denerwujące sprawy, zwyczaje). To nic odkrywczego, jednakże my jako Polacy musimy wstydzić się raczej od razu. Relikty dawnych czasów, a także nowe budynki – brzydkie, jaskrawe, źle zlokalizowane porażają swoją beznadzieją. Tak samo, galerie handlowe, wiele z nich wygląda po prostu brzydko, są postawione w nietrafionym miejscu, a jednocześnie „zabijają” mniejsze interesy. Zobacz również: .

Co jednak ciekawe, w tym szaleństwie jest jakiś sposób, ponieważ istotnie

Budynki o oryginalnej budowie

Autor: Rob Deutscher
Źródło: http://www.flickr.com

znaczna ilość projektów zasługuje na same pochwały. Zostając w temacie galerii handlowych, musimy powiedzieć o bardzo udanej inwestycji we Wrocławiu – odnowiona Renoma to autentyczna perła architektury. Co prawda, zbudowana jeszcze przed wojną, za czasów, gdy Wrocław był niemieckim miastem (Breslau), ale w kilku ostatnich latach szybka się starzała, jednak perfekcyjna renowacja spowodowała, że budynek ten dostał kolejne życie. Tak samo przedstawia się sprawa z tak zwanym wrocławskim „Serowcem”, czyli jedna z budowli Politechniki Wrocławskiej. Ten akurat budynek to bardzo współczesne dzieło, wybudowane od podstaw.

Powstałe od zera zachwyca specjalistów z wielu krajów. Dodatkowo, duże ośrodki miejskie zdecydowanie poszerzyły swoją ofertę w kwestii miejsc do spędzenia wolnego czasu. Bary (sieciówki czy małe kawiarenki), dyskoteki, puby, to wszystko sprawia, że oferta miejska w dziedzinie gastronomii i kulinariów zwiększyła się nie do poznania. Tak samo, dostęp do powierzchni biurowych, gdzie jesteśmy w stanie prowadzić szkolenia, apartamenty, coraz bardziej nowoczesne, klimatyzowane i z dostępem do internetu- na leoapart.com. W dużych ośrodkach miejskich oferowane są także szkolenia, jakie prowadzone są w fantastycznych, na światowym poziomie, warunkach (przykładowo, sale konferencyjne we Wrocławiu.

admin
admin@artefakt.pl