Czy wiadomo do jakich spraw przydaje się pit 28 i jak go należy wypełnić? Dużo ludzi każdego roku powinien go wypełniać, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak to zrobić. W naszym poradniku rozwiejemy wszelkie znaki zapytania.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Deklarację pit 28 powinniśmy wypełnić, jak w roku podatkowym mamy przychody opodatkowane w kształcie zryczałtowanego podatku od dochodów ewidencjonowanych w dwóch dziedzinach. Może to być pozarolnicza działalność gospodarcza, z drugiej różnorakie umowy, jak umowa najmu, dzierżawy lub pozostałych umów o dość podobnym charakterze. Deklaracja więc tego rodzaju może odnosić się do osób, które do dwudziestego stycznia roku podatkowego złożyły pisemne oświadczenie o doborze właśnie tego typu opodatkowania.

Jak natomiast rozpoczynasz prowadzenie pozarolniczej działalności w trakcie roku podatkowego, to oświadczenie należy składać do dnia, jaki poprzedza dzień rozpoczęcia tego typu działalności, nie może być to jednak później niż w momencie uzyskania pierwszego przychodu. W sytuacji zdobywania przychodu z wynajmu, który jest opodatkowany ryczałtem oświadczenie o wybraniu tego rodzaju formy opodatkowania składa się nie później niż do dwudziestego dnia miesiąca który następuje po miesiącu, jak osiągnął przychód z takiego tytułu (wszystko o PIT w 2016 roku). Może być też do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód osiągnięto w grudniu roku podatkowego.

Jeżeli chciałbyś zbadać sprawę, poznaj nasz następny tekst, w którym znajduje się istotna treść. Rozwiąże ona wszystkie Twoje niepewności.

Prawo do ryczałtu obowiązuje na cały rok podatkowy, ale w roku następnym już to nie jest obowiązujące, jeśli podatnik będzie przekraczał limit przychodu sto pięćdziesiąt tysięcy euro.

rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Podatnik jednakowoż może utracić możliwość ryczałtu przez poszerzenie przedmiotu działalności o czynności, jakich nie powinno się rozliczać ryczałtem lub w związku z wykonywaniem czynności na rzecz byłego albo obecnego pracodawcy przez dany czas od chwili podjęcia działalności. Przekroczenie limitu dochodów w czasie roku podatkowego nie ma bezpośredniego wpływu na zasady ogólne.

Sprawdź następny ciekawy fakt (http://www.inito.pl/), by dowiedzieć się więcej detali na interesujący Cię temat. Zachęcamy i życzymy miłej lektury!

Za dany rok podatkowy, również po przekroczeniu limitu powinniśmy przedłożyć deklarację pit 28. Najbardziej wygodnie zrobić to online, czyli pit 28 – czytaj o pit 28. Tego rodzaju działania zdecydowanie pomaga w przeprowadzeniu całego działania. Tego rodzaju procedura jest więc znacznie bardziej łatwa i prędzej możemy ją wykonać, nie wychodząc nawet z domu.

admin
admin@artefakt.pl