Czy wiadomo do jakich spraw przydaje się pit 28 i jak go należy wypełnić? Dużo ludzi każdego roku powinien go wypełniać, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak to zrobić. W naszym poradniku rozwiejemy wszelkie znaki zapytania.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Deklarację pit 28 powinniśmy wypełnić, jak w roku podatkowym mamy przychody opodatkowane w kształcie zryczałtowanego podatku od dochodów ewidencjonowanych w dwóch dziedzinach. Może to być pozarolnicza działalność gospodarcza, z drugiej różnorakie umowy, jak umowa najmu, dzierżawy lub pozostałych umów o dość podobnym charakterze. Deklaracja więc tego rodzaju może odnosić się do osób, które do dwudziestego stycznia roku podatkowego złożyły pisemne oświadczenie o doborze właśnie tego typu opodatkowania.

Jak natomiast rozpoczynasz prowadzenie pozarolniczej działalności w trakcie roku podatkowego, to oświadczenie należy składać do dnia, jaki poprzedza dzień rozpoczęcia tego typu działalności, nie może być to jednak później niż w momencie uzyskania pierwszego przychodu. W sytuacji zdobywania przychodu z wynajmu, który jest opodatkowany ryczałtem oświadczenie o wybraniu tego rodzaju formy opodatkowania składa się nie później niż do dwudziestego dnia miesiąca który następuje po miesiącu, jak osiągnął przychód z takiego tytułu (wszystko o PIT w 2016 roku). Może być też do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód osiągnięto w grudniu roku podatkowego.

Jeżeli chciałbyś zbadać sprawę, poznaj nasz następny tekst, w którym znajduje się istotna treść. Rozwiąże ona wszystkie Twoje niepewności.

Prawo do ryczałtu obowiązuje na cały rok podatkowy, ale w roku następnym już to nie jest obowiązujące, jeśli podatnik będzie przekraczał limit przychodu sto pięćdziesiąt tysięcy euro.

rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Podatnik jednakowoż może utracić możliwość ryczałtu przez poszerzenie przedmiotu działalności o czynności, jakich nie powinno się rozliczać ryczałtem lub w związku z wykonywaniem czynności na rzecz byłego albo obecnego pracodawcy przez dany czas od chwili podjęcia działalności. Przekroczenie limitu dochodów w czasie roku podatkowego nie ma bezpośredniego wpływu na zasady ogólne. Za dany rok podatkowy, również po przekroczeniu limitu powinniśmy przedłożyć deklarację pit 28. Najbardziej wygodnie zrobić to online, czyli pit 28 – czytaj o pit 28. Tego rodzaju działania zdecydowanie pomaga w przeprowadzeniu całego działania. Tego rodzaju procedura jest więc znacznie bardziej łatwa i prędzej możemy ją wykonać, nie wychodząc nawet z domu.
admin
admin@artefakt.pl