W obecnych czasach coraz większą popularność zjednują sobie różnego rodzaju blogi na temat mody męskiej. Współcześni mężczyźni coraz większą uwagę przykładają nie tylko do tego, jak wyglądają w pracy i podczas oficjalnych spotkań, ale również na co dzień – przykładowo w czasie weekendu spędzanego z rodziną. Z tego dokładnie powodu powstał cykl naszych artykułów dotyczących mody męskiej – dzisiaj przykładowo się historią krawatów.

Ciekawa przeszłość krawatów

Historia krawatów jest niesamowicie długa, co na pewno zdziwi każdego – zazwyczaj wydaje się nam, że krawaty stały się atrybutem współczesnego faceta. Tymczasem pierwsze krawaty pojawiły się na terytorium Europy już w 17 wieku – wówczas król francuski Ludwik XIV przyjął je od Chorwatów. Szybko krawaty stały się atrybutem dobrze wyglądającego mężczyzny i zaczęły świadczyć o jego dobrej pozycji. Na początku krawaty były praktycznie wyłącznie jedwabne – dopiero z upływem czasu rozpoczęto produkowanie krawatów z różnych materiałów, które były zwyczajnie tańsze niż wysokiej jakości jedwab. Na początku krawaty oczywiście wyglądały zupełnie inaczej niż współczesne – dopiero po I wojnie światowej rozpowszechnił się aktualny krój krawata. Jednocześnie w latach 60. praktycznie nikt z przysłowiowych Kowalskich nie zakładał krawatów – był to znak protestu przeciwko komunistycznej władzy. Rozkwit branży krawaciarskiej nastąpił znowu dopiero w latach dziewięćdziesiątych i można stwierdzić, iż nie tylko trwa do dziś, ale również niewątpliwie coraz bardziej się rozwija.

biznesman

Źródło: pixabay.com

Inne dodatki męskiej garderoby

Równocześnie warto zwrócić uwagę na sprawnie rozwijającą się nieco inną gałąź tego przemysłu – mianowicie muchy. Zwykle stosowane są jako zamiennik krawata, jednak dobrze zapoznać się z podstawowymi zasadami savoir vivre dotyczącymi ich noszenia. Muchy zazwyczaj zakładamy do fraka lub smokingu, natomiast krawat będzie bez wątpliwości odpowiednią ozdobą do tradycyjnego garnituru lub do samej marynarki.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się włożyć krawat czy muszkę, to bez wątpienia nie koniec wszelkiego rodzaju problemów. Czy zdecydować się na eleganckie kolory czy raczej dopasować kolor tych dodatków do koloru stroju swojej partnerki? Czy w czasie oficjalnej imprezy można poluzować trochę krawat a nawet go zdjąć? Na te i inne wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w kolejnych artykułach naszego cyklu.

admin
admin@artefakt.pl