Wielu z nas planuje w te wakacje relaksować się w południowym rejonie naszego państwa. Jednakże częstokroć turyści nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest prawidłowe przygotowanie do urlopu w górach. Ubieranie się na górską ekskursję tak, jak na plażę może mieć ogromnie poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a wręcz życia!

Odpowiednie buty to podstawa. Wszelakiego typu mokasyny, klapki, a nawet trampki lub adidasy nadają się na przechadzkę po Krupówkach, ale nie na górskie szlaki. Niestety w sezonie na bardzo wielu szlakach (częstokroć tych najtrudniejszych, w Tatrach) można zaobserwować cały asortyment sklepu obuwniczego. A z powodu owej bezmyślności podróżników GOPR corocznie notuje coraz większą ilość wypadków. (Warto również pamiętać, że w niektórych państwach, przykładowo na Słowacji, za akcję ratowniczą trzeba uregulować należność!) Oczywiście na wędrówki najlepsze jak też najbezpieczniejsze będą specjalne nieprzemakalne buty trekkingowe za kostkę oraz z profilowaną podeszwą.

górski krajobraz

Autor: www.szklarskaporeba.pl
Źródło: www.szklarskaporeba.pl

Praktycznie każdy sklep górski oferuje takie buty (przekonaj się). Zagwarantują nam przede wszystkim bezpieczeństwo, w największy upał można poślizgnąć się na omszałej kłodzie. W bucikach trekkingowych nie musimy również bać się opadów. Niestety odpowiednie buty do górskich wędrówek to koszt paruset złotych. Jeżeli przerasta to potencjał naszej kieszeni, zabierzmy choć obuwie z profilowaną podeszwą, jakie zapewni nam lepsze przyleganie. Lepiej wtenczas zrezygnować z trudniejszych szlaków oraz wybierać łatwiejsze szlaki, przebiegające kotlinami. Do butów winniśmy obowiązkowo włożyć dobre, bawełniane skarpety. Jeżeli wybieramy się na dłuższą eskapadę, to nawet dwie pary (grubsze zakładamy na cieńsze) – dodatkowo usztywnią stopę oraz ochronią ją przed otarciami.

Osłona przed słońcem. Na górskim szlaku może bardzo nam dokuczyć słońce. Nie możemy zapominać o ochronie głowy (obowiązkowo u dzieci) chustką czy kapeluszem. Łatwiej w tym miejscu również o poparzenia z przyczyny rzadszego powietrza (szczególnie w wyższych partiach). Dlatego tak ważne jest aplikowanie kremów z filtrem parę razy dziennie. Przydadzą się również należyte okulary przeciwsłoneczne.

buty, góry

Autor: nie
Źródło: pixabay.com
Oczywiście szlak turystyczny to nie rewia mody – odziewając się na eskapadę musimy kierować się głównie wygodą. Odzienia wybierzmy lekkie (dżins odpada, jest nadmiernie sztywny), przewiewne jak też praktyczne. Dobrze jest zabrać rezerwową koszulkę na zmianę. Najlepsze są koszula ratownik medyczny typu T-shirt – krótki rękaw osłania ramiona przed słońcem jak też chroni je przed otarciem od szelek plecaka. Panie winny zrezygnować ze spódnic na rzecz krótkich szortów (najodpowiedniej do kolan). Doskonałe będą takie z dopinanymi nogawkami bądź podwijane – nadzwyczaj przydatne, gdy zrobi się chłodno bądź szlak jest rzadko uczęszczany oraz zarośnięty pokrzywami.

W sklepie Camp zakupimy także kurtkę przeciwdeszczową i polar- zapoznaj się z kompletną ofertę sklepu.

admin
admin@artefakt.pl