Zimą spacer w górach może być pełny przygód. Śnieg, mróz, wiatr, zawalone drogi, zawężona widoczność a także ryzyko lawinowe budzą strach u niejednego miłośnika trekkingu. Ażeby czuć się bezpiecznie pomimo niełatwych warunków w górach w zimie, do podróży musimy się właściwie przyszykować. W trakcie projektowania górskiej ekskursji najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Ale co poza tym? Z całą pewnością niejednego zagrożenia pomogą nam ustrzec się: dobrze dopasowane odzienie, profesjonalny sprzęt jak też wiedza w temacie panujących warunków atmosferycznych.

wyprawa w góry

Autor: Jennifer Morrow
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze będzie rozpocząć od zainwestowania w ubrania stworzone z oddychających tkanin: Gore-Texu, Sympatexu czy polaru. Najlepiej odziewać się warstwami, zaczynając od termoaktywnej bielizny. Dzięki takiemu rozwiązaniu pot będzie odprowadzany z powierzchni ciała. Ponadto zapewnia ona ciepło, nawet jeśli jest zwilgotniała. Przed niską temperaturą doskonale ochroni nas także następna warstewka – z polaru. Jeśli ubierzemy na nią dodatkowo katanę z Gore-Texu, dodatkowo będziemy zabezpieczeni przed opadami.

Tańszym rozwiązaniem będą stroje z inną membraną, które, jednak – pomimo iż są odporne na wodę – mają obniżoną przepuszczalność powietrza, co powoduje, że można się poczuć niekomfortowo i porządnie się zgrzać. Warto mieć na uwadze, że tylko właściwy dobór wszystkich warstw zagwarantuje nam całkowitą ochronę. Nieodzowne będą ponadto świetnie dopasowane, skórzano-plastikowe buty górskie , plecak plecak psp r1 i spodnie z nieprzewiewnego materiału, najlepiej z membraną w rodzaju Tex. Pakując plecak, nie zapomnijmy o na czoło i ponadprogramowych bateriach.

Wspomoże ona, jeśli nie uda się nam zdążyć wrócić przed nocą. Okulary ochronne natomiast będą potrzebne w trakcie silnego wiatru. Śpiwór pozwoli czuć się w wyższym stopniu komfortowo, gdy przyjdzie nam nieoczekiwanie spędzić noc na szlaku. Warto również pomyśleć o specjalistycznym sprzęcie, który uprości nam włóczęgę. Raki – specjalne nakładki na obuwie wyekwipowane w stalowe zęby – dopomogą w czasie przemieszczania się po oblodzonym terenie, natomiast czekan będzie niezastąpiony w asekuracji na śliskiej powierzchni. Wszystkie te potrzebne akcesoria kupimy w sklepie The North Face – w takim jak ten.
admin
admin@artefakt.pl