Zimą spacer w górach może być pełny przygód. Śnieg, mróz, wiatr, zawalone drogi, zawężona widoczność a także ryzyko lawinowe budzą strach u niejednego miłośnika trekkingu. Ażeby czuć się bezpiecznie pomimo niełatwych warunków w górach w zimie, do podróży musimy się właściwie przyszykować. W trakcie projektowania górskiej ekskursji najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Ale co poza tym? Z całą pewnością niejednego zagrożenia pomogą nam ustrzec się: dobrze dopasowane odzienie, profesjonalny sprzęt jak też wiedza w temacie panujących warunków atmosferycznych.

wyprawa w góry

Autor: Jennifer Morrow
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze będzie rozpocząć od zainwestowania w ubrania stworzone z oddychających tkanin: Gore-Texu, Sympatexu czy polaru. Najlepiej odziewać się warstwami, zaczynając od termoaktywnej bielizny. Dzięki takiemu rozwiązaniu pot będzie odprowadzany z powierzchni ciała.

Ten prezentowany tekst jest bardzo zajmujący? Więc odszukaj więcej, aby poznać jeszcze więcej faktów na omawiany temat.

Ponadto zapewnia ona ciepło, nawet jeśli jest zwilgotniała. Przed niską temperaturą doskonale ochroni nas także następna warstewka – z polaru. Jeśli ubierzemy na nią dodatkowo katanę z Gore-Texu, dodatkowo będziemy zabezpieczeni przed opadami.

Tańszym rozwiązaniem będą stroje z inną membraną, które, jednak – pomimo iż są odporne na wodę – mają obniżoną przepuszczalność powietrza, co powoduje, że można się poczuć niekomfortowo i porządnie się zgrzać. Warto mieć na uwadze, że tylko właściwy dobór wszystkich warstw zagwarantuje nam całkowitą ochronę. Nieodzowne będą ponadto świetnie dopasowane, skórzano-plastikowe buty górskie , plecak i spodnie z nieprzewiewnego materiału, najlepiej z membraną w rodzaju Tex. Pakując plecak, nie zapomnijmy o na czoło i ponadprogramowych bateriach.

Wspomoże ona, jeśli nie uda się nam zdążyć wrócić przed nocą. Okulary ochronne natomiast będą potrzebne w trakcie silnego wiatru. Śpiwór pozwoli czuć się w wyższym stopniu komfortowo, gdy przyjdzie nam nieoczekiwanie spędzić noc na szlaku. Warto również pomyśleć o specjalistycznym sprzęcie, który uprości nam włóczęgę. Raki – specjalne nakładki na obuwie wyekwipowane w stalowe zęby – dopomogą w czasie przemieszczania się po oblodzonym terenie, natomiast czekan będzie niezastąpiony w asekuracji na śliskiej powierzchni. Wszystkie te potrzebne akcesoria kupimy w sklepie The North Face – w takim jak ten.
admin
admin@artefakt.pl