Szafir to odmiana korundu, a więc najtwardszego oraz występującego naturalnie kamienia (pod względem twardości znajduje się na drugim miejscu, tuż po diamencie). Nazwa pochodzi z łacińskiego “sappheiros”, co oznacza kolor niebieski. Zazwyczaj bowiem spotyka się go w tej barwie, jednak można go także odnaleźć w innej kolorystycznej tonacji (na przykład: białej, jasnoróżowej, fioletowej, purpurowej, szarej, zielonej, brunatnej bądź czarnej), co zawdzięcza domieszkom takich pierwiastków takich jak: wanad, tytan, chrom, magnez czy też żelazo.

Szafir może być również bezbarwny. Wówczas opisuje się go mianem leukoszafiru.

szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Cieszył się zainteresowaniem już w starożytności, uchodząc nie tylko za symbol bogactwa, ale też długowieczności, miłości, uczciwości, mądrości oraz przyjaźni z innymi ludźmi. Później nazywano go “królem klejnotów”, a jego wyjątkowość potwierdza tzw. Szafir – w serwisie – Świętego Edwarda, który umieszczony jest w środku krzyża dekorującego koronę władców Wielkiej Brytanii. Szlachetny kamień tworzy najczęściej kryształy, przyjmujące postać pseudoheksagonalnych słupów jak również bipiramid. Na ich ścianach dostrzegalne stają się poprzeczne zbrużdżenia. Ze względu na posiadane właściwości – wytrzymałość, ścieralność i różnobarwność znalazł szerokie zastosowanie w jubilerstwie, przy wyrobie kosztownej biżuterii (pierścionków, wisiorków, kolczyków, broszek), jak również w przemyśle precyzyjnym, przy wytwarzaniu różnorodnych urządzeń (kamień z domieszką tytanu stanowi ośrodek czynny lasera) a nawet igieł do gramofonów. Poza tym, szafir stosowany jest w medycynie naturalnej i estetycznej.

W pierwszej z wymienionych pomaga w walce z wadami wzroku, problemach z dziedziny dermatologii, zwalczeniu infekcji, przeziębień i stanów podgorączkowych , kłopotach z ciśnieniem, ale także pomaga wyciszyć organizm. Natomiast w , wykorzystuje się go do przeprowadzania zabiegu termoliftingu.

W związku z tym, iż istnieje kilka podobnych do szafiru minerałów, nierzadko jest z nimi mylony. Można tu wymienić np. kyanit, cyrkon, topaz, tanzanit albo indygolit. W celu wyeliminowania pomyłki zaleca się przeprowadzenie testu twardości. Sprawdzeniu mogą podlegać także gęstość, widmo absorbcji oraz właściwości optyczne.

admin
admin@artefakt.pl